Projekt uređenja knjižnice samostana benediktinki svete Marije u Zadru

U ožujku 2023. Odjel za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru započeo je projekt uređenja knjižnice samostana benediktinki svete Marije u Zadru.

Riječ je izuzetno vrijednoj knjižnici i o projektu koji zahtijeva reorganizaciju i čišćenje knjižnične građe, izradu online kataloga i digitalne knjižnice. U projektu uz nastavnike Odjela sudjeluju i studenti informacijskih znanosti koji će u sklopu rada na projektu imati prilike steći znanja i vještine iz područja katalogizacije, ali i uređenja i organizacije specijalnih knjižnica, izrade digitalnih knjižnica, planiranja poslova u knjižnici i osobito znanja i vještine vezane uz baštinske zbirke i načine uređenja i organizacije specijalnih knjižnica i obrade knjižnične građe u njima.

Knjižnice u sastavu crkvenih ustanova osobito su ugrožene i često bez kataloga. Ovim projektom Odjel za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru još jednom, nakon niza sličnih projekata, nastoji pomoći u uređenju tih najvrjednijih knjižnica koje čuvaju najvrjednije blago hrvatske i europske pisane baštine.

Uključivanjem studenata omogućujemo izobrazbu novih generacija informacijskih stručnjaka koji će u svojem budućem profesionalnom životu imati osobit senzibilitet prema baštinskim zbirkama, znanja i vještine obrade i zaštite stare građe, znati pravilno njome rukovati, štititi ju i na pravilne načine komunicirati javnosti.

Projekt je tek na početku, ali radujemo se daljnjem radu i suradnji s benediktinkama koje su nas primile puna srca i raširenih ruku i uz čiju aktivnu suradnju ćemo u idućim mjesecima raditi u njihovoj vrijednoj baštinskoj knjižnici.

Projekt prati i Ministarstvo kulture i medija RH.