Poziv za sudjelovanje na OPERAS-HR danu

U petak, 16. lipnja 2023. s početkom u 11:00 sati na Sveučilištu u Zadru (Code Hub, Ulica dr. Franje Tuđmana 24d)  i djelomično putem Zooma održat će se jednodnevni program povodom pokretanja nacionalnog OPERAS-HR ogranka. OPERAS (Open Scholarly Communication in the European Research Area for Social Sciences and Humanities) je istraživačka e-infrastruktura uvrštena u ESFRI Roadmap 2021 čija osnovna misija je unaprijediti znanstvenu komunikaciju u području društvenih i humanističkih znanosti na načelima otvorene znanosti.
OPERAS je brzorastuća organizacija koja trenutno uključuje 44 organizacije iz 17 europskih zemalja, a Sveučilište u Zadru, Odjel za informacijske znanosti, jedan je od deset jezgrenih partnera u OPERAS mreži. Uz Sveučilište u Zadru, pridruženi članovi OPERAS-a iz Hrvatske su Srce i Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. OPERAS aktivno surađuje s postojećim hrvatskim ograncima istraživačkih infrastruktura poput DARIAH, CLARIN, CESSDA i dr.
S obzirom da je 2021. godine OPERAS uvršten u ESFRI Roadmap, od njega se očekuje da će završetkom tranzicijskog razdoblja postati službeni član Europskog konzorcija istraživačkih infrastruktura (ERIC). Ovim događanjem želimo hrvatskoj znanstveno-istraživačkoj i akademskoj zajednici predstaviti i približiti postojeće aktivnosti i usluge OPERAS-a, te dobiti nužno potrebnu potporu svih relevantnih dionika i potencijalnih korisnika kako bismo se poput ostalih europskih država pravodobno pripremili za osnivanje OPERAS ERIC-a u Hrvatskoj.

Ukoliko niste u mogućnosti fizički prisustvovati cijelom događanju, pozivamo vas da nam se pridružite u prvoj online sesiji u kojoj sudjeluju predstavnici krovne organizacije OPERAS ASBL, Pierre Monier i Sy Holsinger.

Poveznica za registraciju:https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZArd-urqzkrE9yOqn0UVVgULnIsa4aym3UZ#/registration

Nadamo se da ćete se odazvati našem pozivu - bilo virtualno, bilo u CodeHubu!

Veselimo se druženju i razgovoru o otvorenoj znanosti!

Program preuzmite ovdje.