In Memoriam: Ross J. Todd, izvanredni profesor knjižnične i informacijske znanosti, Sveučilište Rutgers

Sve nas je zatekla vijest o odlasku dragog profesora, prijatelja, kolege, inspirativnog učitelja. S velikom tugom, ali i radošću se prisjećamo njegovog vedrog i pozitivnog duha kojim je zračio i koje je prenosio na sve s kojima bi se susretao. Bit će izuzetno teško bez njega promišljati sadašnjost i budućnost naše zajedničke međunarodne znanstvene konferencije LIDA kojoj se veselio skupa s nama jer je bio dio naše LIDA obitelji od njezinog osnutka, najprije kao sudionik, a unazad nekoliko godina i njezin ko-direktor.

Ross je preminuo u New Brunswicku 30. ožujka 2022. Nakon kratke bolesti u 71. godini života. Prepun energije, entuzijazma i strasti za posao kojim se bavio, mogao je, da ga bolest nije u tome spriječila, još godinama obogaćivati naše živote i unaprijeđivati i inpirirati naše znanstveno područje, ali i naše živote.

Ross Todd bio je ne samo sveučilišni nastavnik i znanstvenik, već veliki humanist, zaljubljenik u putovanja, odan prijatelj. Za Rossom tuguju kolege širom svijeta, od njegove rodne Australije i Novog Zelanda na kojemu je jedno vrijeme radio, do Sjedinjenih Američkih Država u kojima je posljednjih dvadesetak godina, uz prof. emeritu Carol Kuhlthau i kolege iz Centra za međunarodne studije iz školskog knjižničarstva (CiSSL), bio vodeći stručnjak za proučavanje ponašanje adolescenata pri traženju i korištenju informacija, učenje u digitalnim informacijskim okruženjima i transformaciju školskih knjižnica u 21. stoljeću, njegova Odjela na kojemu je od 2001. ne samo predavao već i bio nositelj važnih upravljačkih funkcija, do mnogih sredina širom svijeta, uključujući Hrvatsku, u koje je uvijek rado odlazio da svojim znanjem i iskustvom pomogne u promicanju ideje o važnosti rada s mladim osobama. Rad Rossa Todda bio je motiviran dubokim uvjerenjem da informacije utječu na kvalitetu života mladih ljudi. Njegov znanstven interes poticao je iz želje za razumijevanjem načina na koji mladi stječu i koriste informacije te za primjenom saznanja u praksi s ciljem olakšavanja snalaženja u digitalnom informacijskom okružju. Vjerovao je u istaknutu ulogu školskih knjižnica u procesu učenja u digitalnom okružju te radio na njihovom razvoju kako bi odgovarale na potrebe učenika.

Prije dolaska u New Brunswick, radio je u Sydneyu kao stalni predavač, zatim viši predavač bibliotekarstva i informacijskih znanosti na Odsjeku za informacijske studije na Filozofskom fakultetu na Tehnološkom sveučilištu, a prije toga kao knjižničar u nekoliko srednjih škola u Australiji i na Novom Zelandu. Bio je redoviti suradnik mnogih časopisa tijekom svoje karijere, uključujući Australian Library Journal, Evidence Based Library and Information Practice, Journal of Education for Library and Information Science: Australia, Journal of the American Society for Information Science, Information Research, Knowledge Quest. Pisao je poglavlja za knjige i zbornike te objavljivao rezultate istraživačkih projekata u kojima je sudjelovao.

Na doktorskom studiju Društvo znanja i prijenos informacija profesor Todd bio je predavač i mentor. U svojim predavanjima ukazivao je na vezu složenih teorijskih uvida i svakodnevnih životnih situacija, dajući očigledane razloge za bavljenje znanošću. Sjećanja na njegove nadahnute riječi mogima će biti još dugo izvor znanstvene inspiracije. Još nedavno smo imali čast i privilegiju slušati njegova predavanja na doktorskom studiju, održavao je ispite, sudjelovao u doktorskim forumima, u povjerenstvima na obranama doktorskih radova pažljivo je slušao i davao savjete doktorskim studentima i bodrio ih i ohrabrivao na njihovom znanstvenom putu.

Pamtit ćemo Rossa po njegovim inspirativnim predavanjima, po njegovom vedrom duhu i duhovitosti.

Kako je istaknula Marie L. Radford, njegova bliska prijateljica s Rutgersa, koja je uz Rossa Todda zadnjih godina bila među ko-direktorima Međunarodne konferencije LIDA, gubitak Rossa iznimno je bolan za Odjel na Rutgersu, školu i svjetsku profesiju knjižnične i informacijske znanosti. Nenadoknadiv je gubitak i za hrvatsku knjižničarsku zajednicu, jer je izgubila vjernog prijatelja i učitelja. Generacije studenata iz Osijeka, Zadra i Zagreba sjećat će ga se kao pažljivog, osjećajnog ali i strogog kritičara koji je uvijek nalazio načina da ih potakne da budu bolji, da hrabro ulaze u svijet knjižničarstva i zagovaraju promjene u digitalnom okruženju ne zaboravljajući ni na trenutak temelje profesije i njezinu humanističku i društvenu dimenziju.

Mi koji smo ga osobno poznavali zadržat ćemo u sjećanju njegov vedar duh, ljudsku toplinu i radost življenja, strast za putovanjima i ljubav prema Hrvatskoj u koju je redovito dolazio uživajući u šetnjama uz obalu i druženju s kolegama i studentima. Ross je imao puno pratitelja na društvenim mrežama koji su uživali u njegovim objavama  sa stručnih i privatnih putovanja jer je svaka Rossova fotografija i popratni opis lokacija prikazivao i pronalazio ljepote i najskrovitijih mjesta na svijetu. Ross je bio najbolji ambasador koji bi neko mjesto moglo poželjeti. Nije bilo većeg i strastvenijeg putnika i zaljubljenika u život nego je to bio Ross Todd.

Vječna mu hvala za njegovu dobrotu. Nedostajat će nam. Počivao u miru.