In memoriam Robert M. Hayes, profesor emeritus

Ovih dana saznali smo da je u 96-oj godini preminuo istaknuti znanstvenik, profesor informacijske znanosti i veliki prijatelj Hrvatske. Iako smo znali da je već dugo pobolijevao, gubitak tako drage i tople osobe uvijek dirne i potakne da se prisjetimo svih njegovih postignuća.

Profesora Hayesa prvi put sam upoznala u Dubrovniku 1984. godine na Međunarodnoj konferenciji iz informacijskih znanosti. U Dubrovnik je, poput drugih značajnih znanstvenika sa Zapada dolazio od 1977. na poziv profesora Bože Težaka kako bi se susretao ne samo s kolegama iz bivše SFRJ već i s onima iz zemalja tzv. istočnog bloka. Nastavio je svoj angažman u Inter-univerzitetskom centru, a kasnije i na konferencijama Libraries in the Digital Age (LIDA), donoseći nove ideje, surađujući na projektima i pomažući mladim stručnjacima u njihovu napredovanju. Na Sveučilište u Zadru dolazio je u nekoliko navrata, kao gostujući profesor na Odsjeku za informacijske znanosti, kao predavač na doktorskom studiju Društvo znanja i prijenos informacija, kao predavač na LIDA konferencijama i kao savjetnik pri izradi Programske osnove za novu zgradu Sveučilišne knjižnice. Bilo je krasno surađivati s Bobom Hayesom, velikim stručnjakom i nadasve jednostavnom i toplom osobom. Trag koji je ostavio na nastavnike tada mladog Odjela i način na koji je radio sa studentima iznimno je važan i profesoru dugujemo veliku zahvalnost.

Robert Mayo Hayes diplomirao je na UCLA-u 1947. godine, magistrirao 1949. i doktorirao iz matematike 1952. Predavao je matematiku i informacijske znanosti na UCLA-u, a 1969. zajedno s Josephom Beckerom pokrenuo je Becker and Hayes Incorporated, sa svrhom stvaranja međuknjižnične mreže u državi Washington. Koautor je s Beckerom knjige Information Storage and Retrieval, najopsežnijeg teksta na tu temu ranih 1960-ih. Bio je konzultant za knjižnične i informacijske sustave, a posebno je ostavio trag na tumačenju odnosa informacijske znanosti i knjižnične znanosti te ukazivao na važnost knjižnica i knjižničara.

Bob Hayes, kako su ga zvali prijatelji, nesumnjivo je bio pionir u razvoju računalne pohrane i pronalaženja podataka, prijenosa informacija, analize sustava i istraživanja dizajna. Njegov je rad imao velik utjecaj na informacijsku politiku i ekonomiju knjižničnog poslovanja. U rasponu od dva desetljeća (1955.-1976.), djelovao je kao međunarodni konzultant korporacijama, akademskim i javnim knjižnicama, kao i vladinim organizacijama za pitanja ekonomije prijenosa informacija, autorskog prava, mjerenja produktivnosti u knjižnicama, aplikacija za kodiranje, odnosa između informacijskih usluga i proizvoda, udaljeno pohranjivanje podataka i njihovo očuvanje.

Od 1965. do 1970. bio je ravnatelj Instituta za knjižničarstvo, od 1964. do 1991. professor, a od 1974 do 1989. dekan Poslijediplomske škole za knjižničnu i informacijsku znanost na Kalifornijskom sveučilištu u Los Angelesu (UCLA). Nakon umirovljenja dodijeljena mu je titula profesora emeritusa. Hayes bio je gostujući predavač na nizu domaćih i međunarodnih institucija, koautor mnogih publikacija. Godine 1993. objavljena mu je knjiga Strateški menadžment za akademske knjižnice. Njegov je rad imao velik utjecaj na informacijsku politiku i ekonomiju rada istraživačkih knjižnica.

Dr. sc. Tatjana Aparac Jelušić, redovita profesorica u trajnom zvanju u miru