Radionica 'Korištenje R-a u nastavi statistike', petak 7.12. od 9:30h, učionica 119

Pozivamo nastavnike na radionicu 'Korištenje R-a u nastavi statistike', koja će se održati u petak 7.12. s početkom u 9:30h, učionica 119. Radionicu održava doc. dr. sc. Blaž Rebernjak s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Cilj radionice je predstaviti dobru praksu u korištenju R-a za potrebe nastave statistike. Obrađivat će se sadržaji iz područja statistike koji se najčešće koriste u društvenim i humanističkim znanostima. R je software koji ima veliki broj prednosti kao alat za poučavanje statistike. Potpuno je slobodan za korištenje, što ga čini iznimno privlačnim u nastavi u usporedbi s ostalim paketima za statističke analize (SPSS, STATA, SAS...) koji najčešće nisu dostupni studentima zbog visokih cijena. Osim toga, R pruža iznimne didaktičke mogućnosti jer se različite cijeline mogu analizirati korak po korak uz objašnjenje logike postupaka koji se obrađuju, a ne samo krajnjih ishoda. R posjeduje i vrlo moćan i modularan sustav za vizualizaciju podataka kao i širinu programskog jezika što ga čini odličnim alatom za naprednije korisnike.

Radionica će se održati u tri bloka po 90 minuta u kojima će se obrađivati sljedeće teme:

1. Dobra praksa u R-u, vjerojatnosti i distribucije, osnove deskripcije i prikazivanja podataka (u 9:30h)

2. Inferencijalna statistika: frekvencistički pristup, neparametrijska statistika, Bayesianska statistika (u 11:15h)

3. Asocijacije i prediktivni modeli: korelacija, regresija i klasifikacija (u 13:30h)

Molimo zainteresirane nastavnike da svoj dolazak potvrde na e-mail: iznanosti@unizd.hr